Nowela ustawy o grach hazardowych po opinii Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki

Sejm kontynuuje prace nad projektem ustawy o grach hazardowych pomimo niezakończenia procedury notyfikacyjnej nowelizacji w Komisji Europejskiej. Rządowa propozycja dyskutowana była podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

W trakcie dyskusji pojawiły się głosy wątpliwości dotyczące słuszności przyjętego systemu opodatkowania oraz realnych wpływów finansowych skierowanych celowo na sport. Bartłomiej Korniluk z Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych zwrócił uwagę, że dochód celowy na sport realnie nie zostanie zwiększony ze względu na proponowane w projekcie przejęcie automatów przez Totalizatora Sportowego. Ostatecznie Komisja pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt, którym dalej będzie zajmować się podkomisja nadzwyczajna powołana przez Komisję Finansów Publicznych.

Posłowie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki zapoznali się z rządowym projektem nowelizacji oraz przedstawionymi analizami. Podczas dyskusji głos zabrał Bartłomiej Korniluk reprezentujący Izbę Gospodarczą Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych, który zwrócił uwagę posłów na wątpliwości co do wysokości realnych dochodów przeznaczonych na sport. „Ryzyko dewastacji funduszu sportowego zostało dostrzeżone nawet w analizie CBA z 4 czerwca 2007 roku”. Korniluk powołał się na pismo Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w którym określono, że automaty zostaną uruchomione przez Totalizatora Sportowego, co umożliwi przerzucenie gier liczbowych na automaty. W ten sposób realny fundusz sportowy zostanie zniszczony, ponieważ same automaty nie są objęte systemem dopłat. Artur Górczyński ze Stowarzyszenia „Poker to nie hazard” wskazał również, że optymizm Ministra Sportu związany z wprowadzeniem na polski rynek nowych form hazardu nie łączy się z rządowym celem ochrony graczy przed niebezpieczeństwami hazardu. Dodatkowo zwrócił uwagę posłów, że monopolizowanie części rynku to rozwiązanie od którego państwa europejskie odchodzą – „„Szwecja, Hiszpania, Francja, Estonia, Austria już nie mogą być podawane jako przykłady z uzasadnienia projektu, ponieważ zmieniono lub zmieniają obecnie obowiązujące prawo”.

Komisja po dyskusji pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt, którym dalej zajmie się nadzwyczajna podkomisja powołana przez Komisję Finansów Publicznych. Projekt znajduje się równocześnie w procedurze notyfikacyjnej w Komisji Europejskiej, która przyjmuje uwagi od państw członkowskich do końca października. Brak notyfikacji może być podstawą dla przedsiębiorców do procesów sądowych i roszczeń wobec skarbu państwa. Przedstawiciele polskiej branży automatów do gier od kilku miesięcy argumentują dlaczego lepszym rozwiązaniem od monopolu państwa jest odpowiednio uregulowany system licencyjny. Izba Gospodarcza skierowała w tej sprawie pisma do Premier Beaty Szydło, Wicepremiera Jarosława Gowina, byłego Ministra Finansów Pawła Szałamachy, Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Jacka Sasina oraz do posłów wybranych do nadzwyczajnej podkomisji.

Materiały do pobrania:

– informacja prasowa w pliku .doc