Przykłady monopolu państwa w innych krajach

Prezentujemy Państwu przykłady działalności monopoli państwowych na rynku automatów do gier. 
 

FINLANDIA

Automatami do gier w Finlandii zajmuje się monopolista the Finnish Slot Machines Association (RAY). Automaty znajdują się w supermarketach, kioskach, restauracjach, hotelach, barach i kawiarniach. W 2010 na terenie liczącej 5 mln mieszkańców Finlandii działało 17 070 automatów. W 2008 roku każdy Fin wrzucił przeciętnie 1296 EUR do automatów RAY. Według badań, w ciągu ostatnich 12 miesięcy hazard uprawiało 78% Finów. Jest to bardzo wysoki wynik. RAY jest często oskarżany o niepodejmowanie skutecznych działań mających chronić społeczeństwo przez negatywnymi skutkami hazardu. Wydawałoby się, że państwowy monopolista prawny, nie powinien starać się maksymalizować zysku, tylko społeczną użyteczność. W przypadku RAY nie można zaobserwować takiego działania. RAY stale zwiększa swoje przychody, podczas gdy zjawisko patologicznego hazardu w Finlandii nie maleje (Kuuluvainen et al. 2012).

 


SZWECJA

W Szwecji monopolistą na rynku automatów do gier jest państwowa spółka Svenska Spel. Monopolista posiada 7500 automatów oraz 4 kasyna. Automaty umieszczane są w restauracjach mających prawo do sprzedawania alkoholu i w hotelach. Lotteriinspektionen (regulator rynku gier w Szwecji) w swoim raporcie z 2011 roku przyznał, że w całej Szwecji znajdują się tysiące nielegalnych automatów, generujących przychody liczone w miliardach szwedzkich koron. Mimo regularnych działań policji i konfiskowania urządzeń, rząd szwedzki nie jest w stanie ograniczyć zasięgu nielegalnego hazardu (Svenska Spel 2011). W 2012 roku Riksrevisionen (odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli) przeprowadził audyt rządowych działań na rynku gier hazardowych. Celem audytu było sprawdzenie, czy państwowy monopol na organizowanie gier hazardowych realizuje stawiane mu cele. Przeprowadzone badanie pokazało, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost patologicznego hazardu oraz że odsetek Szwedów przejawiających patologiczne zachowania w hazardzie wynosi około 2% (Riksrevisionen 2012).

 


ISLANDIA

W Islandii gry na automatach mogą organizować tylko dwie instytucje: University of Iceland i Islandsspil. Automaty Islandsspil znajdują się w sklepach, kioskach, restauracjach, barach, supermarketach i fast foodach. Islandspill posiada 650 automatów umieszczonych w 140 lokalizacjach. University of Iceland posiada 500 automatów w 35 lokalizacjach. Przeprowadzone badania (Griffiths 2009, Olason, Gretarsson 2009) wskazują, że w ciągu ostatniego roku 70% mieszkańców Islandii brało udział w jakiejś formie hazardu. Patologiczny hazard występuje wśród 0,5% społeczności a prawdopodobny patologiczny hazard to kolejne 0,5%. Ten niepokojący obraz staje się jeszcze gorszy, gdy przytoczy się dane dotyczące młodzieży. Problem z hazardem ma aż 5% męskiej młodzieży.

 

 

Materiały do pobrania:

Monopol państwowy w UE – Finlandia, Szwecja i Islandia