System licencyjny w innych krajach

Przykłady działania licencyjnego prawa hazardowego w zakresie automatów do gier. Prezentujemy Państwu regulacje w Danii, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.  

 

DANIA

W 2001 władze Danii zadecydowały o odejściu od systemu monopolu na rzecz systemu licencyjnego. W 2012 roku w Danii działało 28 100 automatów. Ich liczba jest stabilna w czasie. Od 2007 roku prowadzony jest rejestr dobrowolnego wykluczenia się z gier hazardowych, co dodatkowo zabezpiecza graczy przed problemami uzależnień. Dania ma jeden z najniższych na świecie odsetek graczy mających problem z hazardem – zaledwie 0,5%. Odsetek ten jest stabilny w czasie, nie rośnie mimo ciągłego liberalizowania prawa hazardowego i odchodzenia od monopolu państwa na kolejne rodzaje hazardu.

 


WŁOCHY

W 2008 roku Włochy znalazły się wśród państw z najwyższym zadłużeniem. By ratować budżet, Włosi dokonali znaczącej liberalizacji rynku gier hazardowych. W rezultacie gwałtownie wzrosły przychody branży hazardowej (2009 – 54,44 mld EUR, 3,7% PKB Włoch; 2010 – 61,4 mld EUR, 4% PKB Włoch; 2012 aż 79,9 mld EUR, 5% PKB Włoch). Mimo wzrostu przychodów z hazardu oraz liberalizacji prawa, z badań wynika, że w ostatnim czasie odsetek osób mających problem z hazardem się nie zmienił (w zależności od badań wynosi od 0,5% do 2,2% ).

 


WIELKA BRYTANIA

Brytyjskie prawo hazardowe należy do jednego z najbardziej liberalnych na świecie. W 2015 roku największe firmy hazardowe powołały do życia SENET – niezależną organizację mającą dbać o bezpieczeństwo graczy. Mimo bardzo liberalnego podejścia do hazardu, w Wielkiej Brytanii obserwuje się bardzo niski poziom rozpowszechnienia zjawiska patologicznego hazardu. Odsetek Brytyjczyków mających problem z hazardem nie przekracza 1%.

 


NIEMCY

Wszystkie automaty muszą zostać zatwierdzone przez Federalny Instytut Fizyczno-Techniczny. Automaty muszą być tak skonfigurowane, by w długim terminie nie zarabiały średnio więcej niż 20 EUR na godzinę. Mimo liberalnego prawa i wysokiego nasycenia rynku automatami do gier, poziom graczy mających problem z hazardem pozostaje cały czas niski. Odsetek graczy mających problem z hazardem mieści się w przedziale od 0,6% do 0,9%, przy średnim poziomie 0,7%. Jest to jeden z najniższych wyników na świecie.
Materiały do pobrania:

System licencyjny – Dania, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy →